Cenová mapa elektro vozů a hybridů v Evropě: Některé modely až o stovky tisíc levnější než v Česku

Výběr správné lokality pro nákup může přinést zákazníkům značné úspory / Pixabay
Podle nejnovějších dat jsou Španělsko, Itálie, státy Beneluxu či Rumunsko trhy s nejatraktivnější nabídkou – nabízí BEV (Battery electric vehicle) a hybridní automobily s největšími rozdíly v ceně oproti tuzemskému trhu.

Například Německo, dlouhodobě oblíbená destinace pro nákup ojetých vozů, se vyznačuje dle webu Carvago atraktivními cenami zejména starších elektroaut, jako je například BMW i3 z roku 2015. V nabídce hybridních vozů ale zaostává. Zajímavé příležitosti nabízí také francouzský trh či naši sousedé na severu, respektive na východě, tedy nabídka polských a slovenských prodejců.

Výsledky nejnovější analýzy, která sleduje prodané vozy v období druhé poloviny loňského roku až do konce února roku letošního, ukazují, že výběr správné lokality pro nákup může přinést zákazníkům značné úspory.

Například Škoda Enyaq iV z roku 2022 s výkonem 150 kW se v Itálii prodávala průměrně o více než 200 tisíc korun levněji. Další často žádaný elektromobil, Tesla Model 3 s výkonem 211 kW z roku 2019, se v Nizozemsku prodával průměrně o 150 tisíc korun levněji než v ČR.

Rovněž analýza cen hybridních vozů přinesla podobné zjištění. Mazda CX-60 e-Skyactiv PHEV z roku 2022 byla v Belgii v průměru o 170 tisíc korun levnější než na domácím trhu. „Náš výzkum odhaluje významné cenové rozdíly mezi trhy, které lze přičíst různým lokálním specifikům, jako jsou poplatky, daně či dotace,“ říká Jakub Šulta, zakladatel Carvago. „Dlouhodobě se snažíme našim zákazníkům přinášet pohodlnou službu na nákup auta prakticky odkudkoliv z Evropy. Z velikosti nabídky nakonec vždy těží zákazník, který může využít cenových rozdílů mezi jednotlivými zeměmi při zachování vysoké úrovně služeb.“ 

Důležitou radou pro české zákazníky při dovozu ojetiny ze zahraničí je důkladná technická kontrola vozidla, ideálně nezávislým technikem. Carvago se zaměřuje na pečlivou předkupní kontrolu vozidel, využívá nástroje jako Cebia, databáze pojišťoven a kradených vozidel. Na rozdíl od individuálních dovozců nabízí Carvago svým zákazníkům jistotu záruky od české společnosti, což zahrnuje plnou zodpovědnost za stav doporučených vozidel.

Zdroj: Carvago, Cebia

Mohlo by vás zajímat

Reklama