Více než 200 nových valníků Tatra Force se zařadilo do výzbroje české armády

Armádní vozy Tatra Force jsou schopné operovat na silnicích i v těžkém terénu / Tatra Trucks
V první polovině srpna 2023 zástupci české armády v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově u Olomouce převzali od automobilky Tatra Trucks poslední kusy z celkem 209 objednaných nákladních vozů Tatra Force (T 815-7) 6x6 v provedení valník.

Ministerstvo obrany objednalo 209 vozů modelové řady Tatra Force v provedení valník za 1,9 miliardy korun (bez DPH) prostřednictvím urgentního způsobu zadání, který je podle zákona o veřejných zakázkách využitelný v případě válečných krizí a podobných mimořádných situací. Do konce roku 2022 Tatra Trucks stačila armádě dodat 200 kusů, zbylých 9 exemplářů vyrobila a armádě předala během tohoto roku v souladu se smlouvou.

Slavnostní akt předání posledních tří tatrovek se ve Štěpánově uskutečnil 8. srpna za účasti ředitele Odboru vyzbrojování vzdušných sil a logistiky Ministerstva obrany ČR Jana Kolafy, zástupce ředitele Agentury logistiky plukovníka gšt. Víta Watroby, ředitele obranných projektů společnosti Tatra Trucks Tomáše Mynarčíka a dalších hostů. Největších dodávek, 30 kusů, se dočkali logistici z Praporu podpory nasaditelných sil v Rakovníku a ženisté z 15. ženijního pluku v Bechyni. Nebyli ale jediní. Ke každému KVV (Krajské vojenské velitelství) se dostala minimálně jedna Tatra Force, další desítky na útvary pozemních sil a vzdušných sil.

V současné době navíc probíhá výroba 80 těžkých nákladních terénních automobilů Tatra Force v provedení 8x8 s jednoramennými hákovými nakladači pro přepravu typizovaných kontejnerů a plošin, které Ministerstvo obrany objednalo u Tatry v září minulého roku. Tyto vozy v rámci zakázky za více než 1,2 miliardy korun (bez DPH) kopřivnická automobilka dodá během druhé poloviny tohoto roku a také v příštím roce.

Druhou generaci vozů Tatra Force začala kopřivnická Tatra dodávat do vozového parku české armády v roce 2017, kde postupně nahrazují starší modely těžkých nákladních vozů. Celkem je nyní v armádě již několik stovek vozů modelové řady Tatra Force. Automobily z nejnovější dodávky mají standardní kabiny s místem pro osádku ve složení řidič a tři pasažéři. Kabina disponuje ochranou proti chemickým látkám, ve vybavení nechybí filtrační zařízení, pětilitrový kanystr na vodu nebo držáky na odmořovací, dozimetrické a chemické přístroje. Posádka má rovněž k dispozici klimatizaci a nezávislé topení. Kabina je také opatřena matným nátěrem, který je odolný vůči klimatickým vlivům, bojovým otravným látkám, dekontaminačním prostředkům nebo korozi.

Armádní vozy Tatra Force jsou schopné operovat na silnicích i v těžkém terénu, v nejrůznějších klimatických podmínkách v rozmezí teplot od −32 °C do +49 °C s relativní vlhkostí do 98 %.

Základem pohonného ústrojí je vzduchem přímo chlazený, přeplňovaný, vznětový osmiválec o objemu 12,66 l, který disponuje výkonem 300 kW při 1800 otáčkách za minutu. Tatra Force je schopna vyvinout rychlost až 110 km/h, omezovač je nastaven na úroveň 85 km/h, přičemž jízdní dosah činí až 850 km. Valník s podvozkem v konfiguraci 6x6 je schopen uvézt náklad až o váze 15,6 t, celková hmotnost vozu může dosahovat 38 t.

Řada těžkých nákladních vozidel Tatra Force byla již od počátku konstruována především pro vojenské použití a pro extrémní provozní podmínky. Splňuje proto řadu požadavků kladených ozbrojenými silami, jako je například přepravitelnost standardními středními a těžkými transportními letouny NATO, možnost dodatečného pancéřování dle norem STANAG, použití přetlakové filtroventilační jednotky, možnost lafetace palných zbraní atd. Řada Tatra Force zahrnuje modely 4x4, 6x6, 8x8 až 10x10, které mohou mít podle požadavků řiditelné i zadní nápravy.

První generaci modelové řady Tatra Force začala kopřivnická automobilka dodávat v roce 2007. V roce 2016 přišla na trh druhá generace, která přinesla modernizaci standardních dvou i čtyřdveřových kabin, zásadní novinkou bylo rozšíření nabídky o verze náprav s kotoučovými brzdami a nové řízení převzaté z řady Tatra Phoenix.

Tatra Trucks také začala v té době ve spolupráci s podnikem Tatra Defence Vehicle nabízet pro modelovou řadu Force pancéřované kabiny. Pancéřované kabiny jsou certifikované dle standardů NATO – balistická a protiminová ochrana je na úrovni 2a/2b s možností nastavení ochrany až na stupeň 3a/3b dle STANAG 4569. Pancéřované kabiny mají stejně jako ty standardní dvoudveřová a čtyřdveřová provedení s kapacitou tří, čtyř nebo pěti míst.

Zdroj: Tatra Trucks

Mohlo by vás zajímat

Reklama