České útočné pušky BREN 2 se budou montovat na Ukrajině

CZ BREN 2 je modulární puška standardu NATO / Colt CZ Group SE
Česká zbrojovka, dceřiná společnost Colt CZ Group SE, podepsala s ukrajinskou státní společností Ukroboronprom Dohodu o společném záměru pro montáž pušek CZ BREN 2 na Ukrajině.

Cílem projektu je dle webu výrobce vybavit ukrajinské ozbrojené síly osvědčenou, vysoce kvalitní palnou zbraní standardu NATO a zvýšit tak jejich operační schopnosti.

„Je nám ctí, že můžeme podpořit úsilí Ukrajiny o zavedení výzbroje dle standardů NATO a zvýšení schopností jejího obranného průmyslu. Tento první krok v rámci projektu plnohodnotného transferu technologií pro pušku CZ BREN 2 přímo souvisí s jejím úspěšným nasazením na ukrajinském bojišti v rukou ukrajinských ozbrojených složek,“ zdůraznil Jan Zajíc, generální ředitel České zbrojovky.

„Transfer technologie z členských zemí NATO představuje pro naši společnost zásadní moment, který je dán úspěšnou mezinárodní spoluprací a probíhajícími reformami v oblasti obrany. Tato iniciativa je zásadním krokem k vytvoření Arzenálu svobodného světa na Ukrajině,“ komentoval význam této dohody generální ředitel společnosti Ukroboronprom Herman Smetanin.

CZ BREN 2 je modulární puška standardu NATO, která poskytuje vysokou kompatibilitu s výzbrojí dalších členských zemí NATO, stejně jako odolnost, přesnost a modularitu ráží, což z této pušky činí univerzální zbraň pro ozbrojené složky.

Pušky CZ BREN 2 používá Armáda České republiky, elitní protiteroristická jednotka francouzského četnictva (GIGN), portugalská armáda, polská pohraniční stráž, rumunské četnictvo, ukrajinské ozbrojené síly a další profesionální zákazníci po celém světě.

Tento projekt transferu technologií pušek CZ BREN 2 na Ukrajinu byl představen jako klíčová iniciativa na Prvním mezinárodním fóru obranného průmyslu (DFNC1) v Kyjevě. Fórum, které se konalo na konci září 2023, bylo společnou událostí Ministerstva strategického průmyslu Ukrajiny, Ministerstva obrany Ukrajiny a ukrajinského Ministerstva zahraničních věcí a zúčastnilo se ho 252 společností z více než 30 zemí.

Zdroj: Colt CZ Group SE, Ukroboronprom

Mohlo by vás zajímat

Reklama