Jak si vyrobit vlastní mobil nebo miniaturní hydroponický skleník se dozvíte na FEL ČVUT

Fakulta elektrotechnická ČVUT se podpoře tzv. makerského hnutí věnuje už několik let / JVC 2023, FEL ČVUT
Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu "Jak vyrobit (téměř) cokoli". Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT.

Vedoucí předmětu na pražské FEL ČVUT se teď při výuce nově spojili s dalším „kutilským“ tahounem – neziskovou platformou Maker Institute, která je mezioborovým projektem univerzit ČVUT a VŠCHT.

Kurz "Jak vyrobit (téměř) cokoli", označovaný také zkratkou JVC, pod vedením garanta Jiřího Zemánka a doktoranda Krištofa Pučejdla s úspěchem odstartoval na FEL ČVUT už v roce 2023 a vyučuje se vždy v letním semestru. Studenti se v předmětu učí tzv. digitální výrobu s pomocí softwarových a hardwarových nástrojů, včetně CAD/CAM, laserového řezání, 3D tisku, programování a dalších – a to formou diskusí, přednášek i praktických cvičení.

O kurz byl v semestru 2024 opět zájem a zcela se naplnil velkou skupinou studentů. Technické zajištění podpořily firmy Bosch a Prusa Research a zcela novou posilu v pedagogickém týmu zajišťují školitelé z platformy Maker Institute.

Na konci kurzu JVC má každý student za úkol dokončit svůj osobní projekt, v němž uplatní co nejvíc probraných témat. Nejde při tom jen o samotné „bastlení“, ale i o poctivou dokumentaci práce na webových stránkách studentů, které jim slouží jednak jako osobní portfolio, ale také ke sdílení znalostí a zkušeností.

Výstava projektů na konci loňského semestru dokonale vystihovala slovo „cokoli“ v názvu předmětu: k vidění byly nové hudební nástroje nebo jejich elektronické doplňky, deskové hry, včetně automaticky ovládaného šachového setu, miniaturní hydroponický skleník nebo dokonce funkční mobilní telefon. „Například jedna studentka, která s digitální výrobou neměla žádnou zkušenost, začínala loňský kurz s tím, že si chce vyrobit vlastní budík v podobě kuňkající žáby – a to se jí skutečně s úspěchem povedlo,“ říká vedoucí kurzu Jiří Zemánek z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Fakulta elektrotechnická ČVUT se podpoře tzv. makerského hnutí věnuje už několik let, ať už výrazným zastoupením na festivalech Maker Faire a jejich programovou podporou, nebo vzdělávacími programy, mezi něž patří předmět JVC. Dalším projektem, který opět pochází z univerzity MIT, je celosvětová síť otevřených dílen FabLab.

„Právě Maker Institute je jednou z mála organizací v Česku, které dílnu FabLab provozují, ačkoli zatím jen ve zjednodušené mobilní podobě – o zřízení podobného prostoru uvažujeme i na půdě FEL,“ dodává Jiří Zemánek, který se za pražskou techniku také podílína přípravě světové konference otevřených dílen FAB2025 v Praze a Brně v příštím roce.

Zdroj: FEL ČVUT, Maker Institute

Mohlo by vás zajímat

Reklama